Glosa: Jak se vyznat v pracovních nabídkách

Autor |2020-02-07T14:08:46+01:006. února, 2020|Sloupky|

Už několik týdnů marně sháním brigádu. Což se v dnešní době, vyznačující se obrovským množstvím volných pozic a nedostatkem pracovních sil, zdá být velmi jednoduché. Jak se ale vyznat v přehršli inzerátů pochybných firem, které o sobě píší jako o „firmách s dlouholetou praxí a jistou pozicí na trhu“? Většinou se opakují stále ty samé fráze, které člověku nedají sebemenší představu o nabízené pozici, ani vyžadovaných dovednostech člověka. Nabízím tedy malý slovníček frází, jež se opakují v téměř každém inzerátu.

Minimálně středoškolské vzdělání s maturitou

Daná fráze se velmi často objevuje u nabídek práce v oblasti pásové výroby. Nevím, zda mi znalost dvaceti knížek pomůže při montování vršku na zubní pastu, ale je pravda, že si alespoň budu moct popovídat s ostatními kolegy maturanty. Rozebírat problematiku charakteristiky hlavních postav v básních Karla Jaromíra Erbena je skvělým zpestřením ranní směny a zvyšuje efektivitu práce. Tudíž by se lidé bez maturity nemohli zapojit a jejich práce by nebyla dostatečně efektivní.

Aktivní znalost angličtiny nebo němčiny podmínkou, další jazyky výhodou

Angličtina je základem, němčina příjemným zpestřením. Pokud ale člověk neumí minimálně dalších pět jazyků, firma ho nepřijme. Uchazeč o práci, jenž zvládá hovořit mandarínsky, je pro firmu jednoduše atraktivnější. I když se na pozici nehodí a při práci v kolektivu často pláče a tiká mu oko. Co kdyby někdy náhodou mandarínština využil, že? Frázi týkající se jazyků píšou nejčastěji firmy, které měli za dvacet let své existence jeden telefonát od člověka mluvícího německy. Daná situace vyvolala paniku a poté vedla k nutnosti přijímání zaměstnanců, kteří umí alespoň dalších dvacet jazyků. Jen tak pro jistotu.

Znalost práce s počítačem

K počítači se člověk stejně nedostane. Jako obsluha v kavárně jen kliká na obrázky v tabletu, ale jakmile není počítač zmíněný v životopise, je zle. I při nabídce pravidelného úklidu kanceláří, je znalost práce s počítačem výhodou. Nejspíš proto, aby uchazeči nepoškodili kabely, až z jedné z kanceláří ukradnou počítač. Další důvody mě nenapadají.

Dobré komunikační schopnosti

Pokud bude člověk sedět v koutě, třást se u pozdravu a při zavolání svého jména vyplašeně utíkat na toaletu, není pro nás tím pravým. Opět by mě zajímalo, jak mi dobré komunikační schopnosti pomohou při úklidu kanceláří. Snad abych obhájila tu krádež počítače.

Flexibilita a pečlivost

Plánované směny se mění každých patnáct minut, dovolené se vybírají pouze v listopadu a do práce i s chřipkou, protože není náhrada. A pečlivost? Někdo musí za ostatní předělat a dokončit práci.

Odolnost vůči zátěži a stresu

Nikdo při pohovoru neřekne: jeden z toho šel za týden do blázince, další už je pro jistotu patnáct let na mateřské a váš budoucí kolega momentálně zvládá jen stát u vypínače, mlátit hlavou do zdi a šeptat Evžena Oněgina. Firmy se taky často předhánějí, kdo zavede nejdelší směnu a jak dlouho jeho zaměstnanci vydrží pracovat přesčas. Že je čtrnáct hodin nemožných? Uvidíme.

Výběr dobré práce je poměrně složitý proces. Doufám však, že při hledání v podivných inzerátech pomůže přiložený slovník. Na závěr snad stačí dodat, že člověka vždy čeká práce v mladém kolektivu. Věkový průměr je sice něco kolem pětašedesáti, duchem jsou ale všichni mládi.

O autorovi:

Prý jsem často nad věcí a moc mluvím. Život se prostě nemá brát tak vážně a je potřeba toho hodně říct. K tomu si ještě občas zazpívám a čas od času i něco napíšu.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím