Glosa: Hudební rodina aneb Jak spolu vychází styly

Autor |2020-02-05T13:58:57+01:0016. listopadu, 2019|Sloupky|

Ačkoliv si nejsou příbuzní, sdílejí spolu hudební styly jednu důležitou věc – hudbu. A rodinný strom hudby je dnes tak velký, že by na něj nestačila možná ani mafiánská rodina čítající stovky členů. Zatímco „la famiglia“ italské mafie má hierarchii a pozice jasně stanovené, u muziky by se musely nově rozdělit. A kdo by měl jakou roli? Pojďme se na to podívat v poněkud užším záběru.

Začněme hlavou rodiny – otcem. Věčně uspěchaný pracovitý táta se snaží najít si čas na rodinu, ale jednoduše nemá jak. Hlavou rodiny je Ska. Rodák jamajského původu, který jakkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že je naladěný na lehkou notu, je ustavičně v jednom kole. Ke veškerému svému vypětí se navíc musí starat o děti a o to víc ho irituje, jak je jeho mladší bratr Reggae v pohodě. Reggae by lidé netipli na sourozence Ska. Sice nemá práci, ale vůbec ho to netrápí. Užívá si života, navštěvuje synovce s neteří a má radost ze všedních věcí. Za jeho zájem o děti je ráda máma Swing. S Reggae jsou totiž naladění na podobné vlně. Swing je ovšem zodpovědnější. Se Ska vychází dobře, ale nejvíc je rozděluje její láska k zábavě. Zatímco Ska nemá na nic čas, Swing vymetá zábavy a odmítá přijmout fakt, že má padesátku na krku. Hodlá být navždy mladá. Rodičům ovšem dělají problém jejich dvě děti. Syn Heavy metal právě prochází pubertou a je tak naštvaný na Ska, na Swing, na Reggae a vůbec na všechny kolem. Nikdo mu totiž nerozumí. To jeho mladší sestra Dubstep je zlatíčko. Maminčina holčička se chová předpisově, je pravda, že puberta ji stále čeká, ovšem má jiný problém. Od narození trpí epileptickými záchvaty. Rodina jí pomáhá a snaží se se záchvaty vypořádat, avšak vypadá to, jako kdyby byla ona sama jedním velkým záchvatem.

I Swing má sourozence, sestru, přesněji. Indie folk, mladší sestra od Swing, je vášnivou cestovatelkou a to zejména po své rodné krajině. Procestovala ale spoustu jiných krajů a zemí, na které ráda vzpomíná. Vždy každému ukazuje sestřihy videí a kompilace fotografií, které si po každé cestě sama vytvoří. S Reggae vychází velmi dobře. Její manžel Country sice vypadá poněkud perverzně a například v Alabamě by si mohl kde kdo myslet, že spí se svojí sestrou. Opak je pravdou. Country je Indie folk věrný a všechna místa své země procestovali dohromady. K výletu po domovině ve skutečnosti vybídl právě Country, který je velkým srdcařem a nacionalistou. Více než lépe si tak sedl se svou tchyní, matkou od Indie folk – Dechovkou. Mají společné zájmy, i když je pomalu znát generační rozdíl. Lepšího zetě si Dechovka nemohla přát.

Závěrem se ještě na skok vraťme zpět k Heavy metalu, který momentálně prochází těžkým obdobím. Těžkým nejen kvůli pubertě, ale také kvůli vztahu, jenž ukončil. Nelehko se mu říkalo, že je konec. Do studentky s korejskými kořeny byl zamilovaný delší dobu a jejich vztah trval pouze pár měsíců. Heavy metal to ovšem zvládl lépe než jeho bývalá přítelkyně K-Pop, která se mentálně zhroutila a i přes nesouhlas svých rodičů si změnila jméno. Nechtěla totiž už nic, co by jí jakkoliv pojilo se svým bývalým. Jméno však nebylo jedinou změnou a K-Pop, teď už nově Fado, se přestěhovala do Portugalska a zůstává stále smutnou.

Členů hudební rodiny je spousta a prostoru málo, ale třeba se někdy jindy najde čas na vzdálenější a méně známou část rodiny, o které už dlouho nikdo neslyšel.

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím