Fejeton: Vánoce v době koronavirové? V listopadu už je na dárky pozdě

Autor |2020-12-05T16:34:51+01:004. prosince, 2020|Sloupky|

Co se Vánoc týká, existují pouze dva typy lidí: ti, co mají dárky nakoupené už od května, a pak ti, kteří po obchodech začínají pobíhat až kolem poloviny prosince a zběsile nakupují vše, co jim zrovna přijde pod ruku. Přiznám se bez mučení, patřím k těm druhým zmiňovaným. A ani letos jsem to neplánovala jinak.

Člověk míní, život mění, a tak i moje vánoční nákupy letos narušila pandemie koronaviru. Vládě už osobně nevěřím ani nos mezi očima, proto mě jejich „Obchody ještě před Vánocemi otevřeme, nemusíte se bát,“ víc znervózňuje, než uklidňuje. K pohodové vánoční náladě mi moc nepomáhá ani okolí. „Už máš dárky?“ ptají se mě už od poloviny října snad všichni moji kamarádi. Někdy koncem listopadu mě odpověď „Ne, nemám nic!“ přestává bavit. Je čas na změnu. Poprvé nakoupím dárky přes internet.

Odhodlaně zapínám notebook a vrhám se do víru nejrůznějších e-shopů. Na první problém narážím hned záhy: co komu koupit, když se nemůžu prostě projít supermarketem, rozhlížet se a čekat, až mě něco zaujme? Nemůžu přece donekonečna procházet internetové obchody a doufat, že na mě něco vyskočí.

Nejvíce času mi tedy zabere klasický, papírový seznam. Jednomu čaj, druhému knížku, pro třetí oblečení…pak už jen zbývá najít ty správné e-shopy. Tam se mi to nelíbí, tam mají drahou dopravu, tady není zboží na skladě…Zhruba po dvou hodinách mám chuť prohodit počítač oknem. Takhle se přece nedá nakupovat! Pouštím si koledy a pokouším se motivovat. To zvládnu! Nakonec se mi přece jen podaří požadované dárky objednat. S úlevným výdechem počítač vypínám a pochvalně se plácám po rameni. Je to za mnou.

Že mě to nejhorší teprve čeká, mi dochází až později. Jako jedinou možnost doručení totiž většina e-shopů nabízela pouze Českou poštu. A moje rozčilené, otrávené já při nákupu nepřemýšlelo, o jak kvalitního doručovatele se jedná. „Váš balík může mít mírné zpoždění, nestíháme,“ přistává mi v mailu o týden později. „Česká pošta je na hraně kapacit,“ čtu titulky spousty zpravodajských článků a pomalu mi tuhne krev v žilách. Tak tohle je ta past, když člověk objednává přes internet.

Nakonec se prostě smiřuji s tím, že nastalou situaci už nijak neovlivním. Na světě je spousta příznivců Vánoc bez dárků, tak se k nim letos třeba taky připojím. A ty objednané věci? No tak je moji blízcí dostanou pod stromeček příští rok. Nebo ten další.

O autorovi:

Na světě existují přesně dvě věci, které alespoň trochu umím- společenský tanec a psaní. Na druhou stranu je jich taky spousta, co nezvládám. Třeba být aspoň chvilku zticha. Baví mě lidi, večery, co se protáhnou až do rána, a život sám o sobě. Koneckonců, beru si od něj jen to, co chci. A pokaždé to stojí za to.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím