Fejeton: Rozbité autosedadlo

Autor |2020-01-30T17:30:43+01:0028. ledna, 2020|Sloupky|

Občas se člověku naskytne příležitost pozorovat ne jednoho, ale hned několik expertů v praxi. A přesně taková příležitost se naskytla i mně. A byť jsme se za hodinu nikam neposunuli, byl to skutečně zážitek.

Před pár dny se mi podařilo ulomit opěrátko u sedadla řidiče. Ne celé, ale jen na jedné straně. Místo dvou bodů teď tudíž drží jen na jednom a nelze se o něj opřít. Jak se mi to povedlo, není důležité. Po konzultaci se nabízela dvě řešení: zlomenou část svařit nebo spojit pásovinou připevněnou na obou koncích. Zdůrazňuji, že jsme se na těchto řešeních domluvili už po telefonu. S ani jedním řešením jsem samozřejmě nepřišel já a o existenci pásoviny jsem se tehdy dozvěděl poprvé. Zbývalo tedy jediné – uvést telefonní konzultaci do praxe a společně se podívat na sedadlo.

Nastal den D a napůl shrbený – protože jsem se nemohl opřít a ani narovnat, jelikož se se svými dvěma metry do auta nevlezu – jsem přivezl auto ke zhodnocení situace. A měl jsem hned tři zkušené odborníky. Pro lepší orientaci je krátce představím. Pan M – sedmdesátník; zkušený pardál, který má vždy a všude pravdu. Pan P – čerstvý padesátník; který sice má vždy pravdu, ale pokud ji zrovna nemá, dokáže to s připomínkami přiznat. Pan F – starší zkušený odborník, jenž ovšem zvládá nebezpečně dlouho mlčet a často nakonec nechá ostatní věřit, že je jeho myšlenka napadla sama. Všichni patří do jedné rodiny a pan M s panem P disponují pozoruhodnou vlastností – jejich pravdy jsou tím pravdivější, čím blíž k sobě jsou. Pan P tudíž v blízkosti pana M ztrácí schopnost vzdání se své pravdy.

Všichni čtyři jsme se rozprostřeli kolem dveří řidiče a důležitě sledovali sedadlo. S vědomím, s kým mám tu čest, jsem poodstoupil a nechal kolegy dělat jejich práci. Jako první se slova ujal pan P. „Aha, už to vidím, ono to tady je zlomený. A kam zmizela ta druhá část?“ ptal se mě. Zvedl jsem čalounění a ukázal na část hned vedle té první, která byla vidět. „Ukaž,“ ujal se slova pan M. „No jo, chlapče, to je zlomený,“ posoudil odborným okem stav sedadla, který jsem už před několika dny popsal do telefonu. „Tak co teď s tím?“ zamumlali si všichni pro sebe. „No, to je jednoduchý, svaříme to,“ prohlásil suverénně pan M, jenž si myslel, že situaci vyřešil. Pan P ovšem věděl, že takhle nemůže skončit. „Ale to bychom to sedadlo museli vyndat, protože svářet to v autě je o hubu,“ reagoval a navrhl řešení, k němuž se od začátku přikláněl – pásovinu. „No jo, ale to musíme vyndat ven, to v autě neuděláš,“ kontroval pan M, který chtěl mít alespoň částečný podíl na případné pravdě. Následovala asi desetiminutová debata, v níž pan P s panem M střídavě opakovali fakta, která jsme věděli už od začátku. Jediným pokrokem bylo, že jsme se shodli na nutnosti vyndání sedadla ven z auta. Mohl bych sepsat čtení na celý večer, protože následovalo zděšení nad drátem od bočního airbagu, načež navázala krátká mini diskuse, zda auto má nebo nemá vyhřívání sedadel.

Nakonec jsme se, po mém návrhu, všichni shodli, že zkusíme sedadlo v pátek vydělat a uvidíme. Pana F napadlo efektivní dočasné řešení – zablokování opěradla přepravkou na zeleninu. Pan M s panem P se oba rozutekli najít přepravku s vizí, že když ji přinesou, budou mít pravdu oni. „Já se jen dívám a užívám si,“ řekl jsem panu F. „S tím nic neuděláš. Naposledy jsme takhle něco řešili a já říkám, že bychom to mohli udělat jednak. Pan P na to, že to uděláme druhak. Tak jsem to nechal uležet a vrátili jsme se k tomu další den. Ptám se ho, jak to teda uděláme a on že druhak. Tak jsem mu řekl: Ano pane P, máte pravdu,“ pousmál se pan F.

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím