Fejeton: Ráno moudřejší večera aneb Když nemůžu spát

Autor |2020-12-01T17:42:10+01:0030. listopadu, 2020|Sloupky|

Vsadím se, že každého někdy zajímalo, jak vznikla různá přísloví. Přísloví, která jsou v populaci po generace, a i největší historici či stařešinové neví, kde se vzaly. Že ne? No, mě taky ne. Jenže člověk neporučí mozku, jenž ještě zkrátka nehodlá spát. Ano, bohužel patřím do malé skupiny lidí, která má každodenně problém usnout. Ne že bychom neměli rádi spánek, jen onoho sladkého odpočinku dosáhneme mnohem náročněji. A co všechno se nám pak honí v hlavě, když se dvě – nebo dokonce tři – hodiny bezúspěšně povalujeme v peřinách a snažíme se vypnout? Všechno. Někdy se mezi tu náhodnou změť myšlenek dostane dokonce i klasické přísloví. A pak se dějí věci, že by jeden žasl.

Ráno moudřejší večera. (Dramatická pauza.) Snad každý uzná, že je na zmíněném přísloví trocha pravdy. Kolikrát se skvělý večerní nápad s příchodem rána najednou jeví jako obrovská katastrofa. Štěstí, že večerní nápad zůstal pouze v naší mysli. Že nezůstal? Ajaj, průšvih nevídaných rozměrů je na světě. No, i s takovými potížemi se musíme umět vypořádat. Ale k věci. Etymologie (nauka o zákonitostech slov a jejich významu – pozn. red.) se sama o sobě může jevit jako absolutně nezáživná a nudná. Ať si každý vytvoří svůj názor.

Začnu poněkud netradičně. Spíš hodně netradičně. Tedy od samotné pointy. Došel jsem k závěru, že člověk, jež se zasloužil o přísloví „ráno moudřejší večera“, musel být zcela jistě notorickým alkoholikem. Proč? Nejčastěji svých nápadů totiž litujeme, pokud jsme je učinili pod vlivem alkoholového opojení. Mou hypotézu podporuje fakt, že lidé nejčastěji pijí k večeru, v důsledku čehož pak bývají střízlivá rána zcela moudřejší. Tedy jakmile náš dotyčný notorik udělal nespočet menších či větších chyb – kterých ráno litoval srdcem kajícníka u zpovědi a uvědomil si svůj problém -, vysvitl mu v hlavě geniální nápad. Nápad na zvěčnění svého poznatku na věčné časy. Odstartoval tedy svoji iniciativu za účelem varování nesčetných budoucích následovníků a zasloužil se o vštípení nového moudrého přísloví do psané i mluvené lidové slovesnosti. Jiní tak již nemusí jít v jeho šlépějích a vypít toliko vody z pramene moudrosti (nebo destilátu zapomnění). Celý tento důležitý administrativní proces musel nepochybně následovat, jak již vyplývá z přísloví, po ránu náležitého vystřízlivění.

 

P. S.: Ano, tento fejeton byl paradoxně napsaný pozdě v noci. Vysvětlením však budiž fakt, že když přijde tvůrčí múza, musí jít vše ostatní stranou.

autor: Martin Sitte

O autorovi:

I am the creator of this web. All content I made is for testing purpose.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím