Fejeton: Podivný večer

Autor |2019-12-09T17:49:55+01:007. prosince, 2019|Sloupky|

Události předcházející tomuto večeru najdete v článku: Fejeton: Podivné odpoledne

Jako by nestačilo, že mě ten den možná chtěly otrávit děti a ochutnal jsem zatím nejkyselejší kávu. Zdaleka ještě nemělo být hotovo, protože jsme se skupinkou přátel večer vyšli do víru velkoměsta. Kromě kontroly právě rozsvíceného vánočního stromu na náměstí, jsme – a to hlavně – šli na pořádný punč v zimě. Tentokrát ale podivnost otočila na druhou stranu.

Naše skupinka není početná, i přesto se však máme sejít postupně. Nejprve já s kamarádkou a následně s dalšími dvěma členy. Krok číslo jedna – hotovo. Ve dvou se vydáváme krátce obhlédnout stánky a pak vzhůru pro punč. „Počkej, už mi volají,“ říká najednou moje společnice ukazujíc mi svůj telefon. „Tak si dáme sraz u toho punče,“ poslouchám, jak křičí do telefonu kvůli velké spoustě lidí kolem a cinkání zvonečku, který má plnit přání. Ale jen pokud je člověk nevysloví nahlas! Přecházíme tedy k nedalekému stánku s punčem a jsme odhodlaní konečně se zahřát teplým alkoholickým mokem.

„Dívej, ani tady není fronta,“ vykřikne vesele má stále střízlivá kamarádka, jíž v tu chvíli zablýsknou očka jako animované postavičce od Disneyho. Po snad nejkratším čekání na punč se dostáváme na řadu. „Dobrý…“ začínám zdravit slečnu za pultem. „Ahoj,“ okamžitě mě přeruší. Můj mozek ihned vyhodnocuje situaci: Sakra, zná mě! Nemůžu tudíž dokončit pozdrav, protože bych ukázal, že si ji nepamatuji. „…den,“ zakončuji se zvýšeným tónem a pozvednutím obočí, abych naznačil žertovný podtón a vyjevil tak, že samozřejmě vím, koho zdravím. „Jeden punč a jeden červený svařák, prosím,“ pokračuji s neustálým úsměvem od ucha k uchu a s kolísavým hlasem, jenž má vypadat, že vím s kým mluvím. Ve skutečnosti jsem ale ztracenější než Jeníček s Mařenkou v lese. Při nalévání počítám, kolik mě bude první kolo stát. Asi sto padesát plus záloha na kelímky. Vytahuji proto pětistovku a předávám ji pro mě cizince, pro ni kamarádce, za barem. „Tak to máte jen za zálohu na kelímky,“ vrací s mrknutím oka a úsměvem čtyři stovky. Hledím na ně a přemýšlím, kde se stala chyba. „To nevychází, ne?“ ptám se. „Ale jo. Vždyť říkám, že to máte jen za kelímky.“ Opakuje až příliš hodná slečna, kterou vidím poprvé. „Vy si mě nepamatujete ze školy?“ ptá se tentokrát ona. Moje mysl hlásí kvůli vyhodnocování odpovědi, díky níž by nám zůstal alkohol zadarmo, chybný kód 404. Zachraňuje nás ovšem druhá polovina dvojice. „Jo, ale to nám nemusíš dávat zadarmo,“ vrací svižně pomyslný tenisový míček kamarádka se svařákem v ruce. Krok číslo dva – hotovo. A zadarmo.

Po setkání se zbytkem skupinky, popovídání a dopití prvního kola punčů, se vydáváme pro další. Všímám si, že ke každým dvěma punčům náleží jeden stíratelný los s možností výhry. Předtím jsme jej však nedostali. Asi proto, že nás objednávka nic nestála. Objednávám proto další kolo – tentokrát radši u jiného okénka, protože by se mohlo ukázat, že slečnu vůbec neznám – a doufám, že za dvě pití dostanu jeden los. Co jeden, dává mi tři! Proč? Nevím, nechci vědět. Setření prvního losu odhaluje, že s dvěma stejnými losy dostaneme punč zdarma. Všechny tři jsou stejné, a dokonce i čtvrtý, který mají zbylí dva členové skupinky. Čtyři děleno dvěma je dva a třetí kolo je tudíž za polovinu.

Na čtvrté kolo se nás rozhodne pozvat jeden ze skupinky, takže všeho všudy platím za čtyři punče asi šedesát korun. Což mi ovšem perfektně balancuje riziko smrti z odpoledne. Teď ještě aby se vyplnilo přání od zvonečku, k němuž jsem si po takovém dni samozřejmě zašel.

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím