Fejeton: Krásná dovolená v Jeseníkách

Autor |2020-07-03T17:47:27+02:002. července, 2020|Sloupky|

Před pár dny jsem se vrátila z prodlouženého víkendu v Jeseníkách, kde jsem byla se svým přítelem. Samozřejmě by to nebyla řádná první dovolená, kdyby se nestalo pár věcí, na které asi do smrti nezapomenu.

Prodloužený víkend začal v době vytrvalých dešťů, bouřek, nízkých teplot a povodní. Naše postele se nacházely – jak jinak – v povodňové oblasti, navíc přímo vedle poměrně divoké řeky. Samotné ubytování bylo pěkné, bohužel jsme jeho krásu obdivovali jen prvních pár hodin. Potom byl totiž celý apartmán až do konce obskládaný mokrými kusy oblečení. V noci jsme romanticky při svíčkách fénovali mokré ponožky a přes den prali kalhoty od bahna. Samotný déšť by ani tolik nevadil, problémem však byla mlha, přes níž nebylo vidět na krok, a všudypřítomné bahno. V Jeseníkách jsme tedy sice byli, ale s jistotou to říct nemůžeme, protože jsme nic neviděli.

Cílem našeho pobytu byla cesta na architektonicky zajímavou vodní elektrárnu Dlouhé stráně. Kterou jsme taky neviděli. Cesta k ní byla možná pouze po asfaltových cyklotrasách, jelikož všechny ostatní turistické cesty se schovávaly pod pěticentimetrovou hladinou vody. Každý kilometr nás cedule upozorňovaly, že jsou Dlouhé stráně už jen kilometr daleko. Zmíněným způsobem jsme kilometrů ušli asi dvanáct. Pak se před námi ovšem objevil neskutečný výhled na Praděd, okolní údolí a vysoké zelené kopce pod jasně modrou oblohou. Teda, tak to aspoň vypadalo na obrázku, my viděli nádhernou bílou mléčnou mlhu. Zpátky nás z lítosti naložil řidič místního autobusu a dovezl nás k lanovce, díky které jsme se – asi opět z lítosti – dostali až přímo k našemu ubytování.

Dobrodružství pokračovalo. Téměř do noci jsme chodili kontrolovat hladinu řeky, která byla čím dál blíže k naší Felicii. A je důležité, že se jednalo o Felicií, protože zpáteční cesta byla adekvátně na nic k typu auta. Při odjezdu vysvitlo slunce, výrazně se oteplilo a my se v autě celou cestu pekli. Hnali jsme se po dálnici na pětku, druhá polovina auta setrvačností nám dorazila asi o den později. Ale vrátili jsme se šťastně.

Další dovolená nás čeká příští týden na Šumavě a v rádiu hlásí extrémní bouřky v Německu.

O autorovi:

Prý jsem často nad věcí a moc mluvím. Život se prostě nemá brát tak vážně a je potřeba toho hodně říct. K tomu si ještě občas zazpívám a čas od času i něco napíšu.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím