Fejeton: Je to spíš společenská akce než turnaj

Autor |2020-05-11T19:57:41+02:009. května, 2020|Sloupky|

Poker, alkohol a město tvarůžků. Třemi jednoduchými výrazy by se dal shrnout můj nedávný výlet za kamarádem do Olomouce. Možná bych ještě přidal nedostatek spánku a smrtící burrito, ale to už je zbytečně moc podrobností. Každopádně výlet stál za to.

„Až budeš u Olmu, zavolej,“ zněla domluva. Olomouc se blíží a já zvedám telefon a vytáčím kamarádovo číslo. Samozřejmě volám přes sluchátko v uchu, protože jednu pokutu za telefonování za volantem jsem si už odbyl. „Hele, jak pojedeš po té hlavní silnici, tak pak, jak tam bude zastávka, taková debilní, to prostě poznáš, tak za ní se dej doprava a pak kolem takovýho toho, no, jak se to řekne, hej, já neumím česky,“ snaží se mi olomoucký tvarůžek vysvětlit, kde mám zaparkovat. Následuje několikavteřinová snaha o nalezení kýženého výrazu, přičemž se nebezpečně přibližuji centru města. „Prostě si dej do navigace Flóru a já tam jsem za chvilku,“ vzdává kamarád svoji snahu a s položením telefonu vyráží na cestu za mnou.

Následuje pozdrav přátel, kteří se dlouhou dobu neviděli, krátká prohlídka dosud nenavštívených míst a odložení nepotřebných věcí na bytě. S několikaminutovou rezervou se následně vydáváme směrem k místu hlavního hřebu večera – pokeru. Dostal jsem totiž jedinečnou pozvánku zúčastnit se tradičního přátelského turnaje. Po cestě mi tvarůžek vysvětluje, s kým se dnešní večer setkám. „Jeden vypadá jako takovej umpalumpa, ten další zní strašně arogantně, ale z toho si nic nedělej, je hrozně hodnej,“ poslouchám popisy jednotlivých účastníků. Konečně se dostáváme na místo.

„Zdar, já jsem Honza, zdar, Honza, čus,“ automaticky opakuji svoje jméno a vítám se s ostatními. Absolutně přitom ignoruji jména, která budoucí spoluhráči hrnou ke mně. Zatímco bych ve společnosti šesti nových lidí měl dávat pozor a soustředit se, v hlavě mi utkvělo akorát moje jméno. Však co, zapamatuji si je v průběhu hry. Masa a sýry letí na gril, alkohol do sklenic, cigarety do úst a žetony na stůl. Můžeme hrát. Vzpomínám si na kamarádova slova, že se jedná spíš o společenskou akci a nezáleží, jestli vyhraji. První kolo – prohra. Druhé kolo – prohra. Třetí kolo – radši jsem složil hned na začátku. Čtvrté kolo – prohra. Jediné, co mě drží nad vodou, je vidina grilovaného sýru o přestávce.

Po občerstvení, vydechnutí a obnovení naděje v lepší zítřky, pokračujeme. Na stole mi leží pár posledních žetonů a v rukách zase hlava. Přistupuji tedy k blafování. První kolo – výhra. Druhé kolo – skládám. Třetí kolo – výhra. Lusknutím prstu jsem takříkajíc z nuly na stu a pyšním se nejvíce žetony na stole. V patách mi je můj kamarád. Zatímco volím vyčkávací taktiku, on směle přihazuje. „Je mně jasný, že nemůžu vyhrát, ale jdu do toho s tebou. Chci vidět, co máš,“ hlásí nebojácně tvarůžek. Skutečně nemůže vyhrát a nevyhrává. „Jasný, dorovnávám,“ pokračuje v rozhazování žetonů. Tak fajn, je na čase přestat hrát jako zbabělec. „Pojďme na to,“ vydechuji a povzbuzuji sám sebe.

Stačí zhruba patnáct minut a přicházím o všechny žetony. Zpětně přehodnocuji svá rozhodnutí: hrát s pětkou a sedmičkou nebyl dobrý nápad a dorovnávat all-in už vůbec ne. Dokupuji další žetony, které mi tentokrát stačí na celých deset minut. S hrdostí tedy opouštím hrací stůl a přesouvám se k aktivitám, které zvládám lépe. Patří mezi ně například pivo, víc piv, slivovice, šipky – možná ještě něco dalšího – a pak dlouhá chůze zpět na byt. „Tak co? Jak sis užil poker,“ probouzí mě otázkou kamarád příští den ráno. Rychle si snažím vybavit, kolik jsem včera utratil. „Jo, za tu stovku to stálo,“ šeptám a znovu zavírám oči.

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím