Fejeton: Jak jsem dal bakalářku do špatného hrníčku

Autor |2020-10-10T16:53:28+02:0026. září, 2020|Sloupky|

Vždy jsem si říkal, že mě můj odevzdaný a lehkomyslný přístup k věcem musí zákonitě jednou dohnat. Nebo spíš jsem si to začal říkat, až jsem podobné náznaky slyšel nejen od táty, mámy, strejdy, tety, dědy, babičky, ale také od vzdálené rodiny z Prahy a přes telefon od babičky z druhého kolene v Německu. Onen kopanec nakonec přišel, ale se stylem a noblesou.

Je den před termínem odevzdání hotové bakalářské práce do školního systému. Mnohem zodpovědněji, než je mi běžné, si prohlížím svoji práci a odhodlávám se k nahrání do systému. V upozorněních mi svítí červené čísílko indukující spoustu nepřečtených e-mailů. „Co bych je četl, vím, co mám dělat, ne?“ mumlám si potichu sebevědomě. Klik sem, klik tam, nahráno. A navíc s rezervou téměř celého dne. Skromně píšu kamarádce, abych se pochválil, jak konečně dělám věci dopředu, a ne na poslední chvíli. Večer jdu spokojeně spát.

Snídaně, chvíle nicnedělání, další chvíle nicnedělání a po obědě film. Je po jedné hodině odpoledne a zapínám si kultovní klasiku Matrix. Hodiny najednou hlásí 14:30 a já mám zvláštní pocit spojený s konečným termínem odevzdání, který za půl hodiny vyprší. Na nic jsem přeci nezapomněl, honí se mi hlavou. Pět minut po třetí mi to nedá a stejně se podívám do systému. Tak jo, přečtu si nějaké e-maily. „Vážený kolego, stále nemáte odevzdanou práci, plánujete pokračovat k závěrečným zkouškám?“ vychází mi z úst, když nevěřícně čtu slova z e-mailu odeslaného v čase 14:56. Cože? Tep mi okamžitě letí do astronomických výšin rychleji, než by Usain Bolt stihl zaběhnout stovku. Cože? Cože? Cože? Klikám, kontroluji. Vždyť tam je!

„Nevím, kde je problém, práci jsem odevzdal již včera,“ šeptám nervózně slova, jež končí v elektronické odpovědi. Odeslat. Neuplynula ani minuta a čtu, že jsem měl zavolat na kontrolu. Kmitání kolibříkových křídel se jeví pomalé, když lapím telefon a vytočím číslo. „Dobrý den, nevím, kde je problém,“ opakuji do telefonu. Tuším, že jsem udělal chybu, ale stále se snažím celou situaci zahrát do outu. „A vyplnil jste klíčová slova?“ zní mi do ucha. Tam se někde měla vyplňovat klíčová slova? Vždyť jsem to jen nahrál do složky, říkám si pro sebe. „No včera jsem to nahrával,“ výrazně znejišťuji, ale pořád dělám, že jsem nejklidnějším člověkem planety. Tep svojí výškou spojil Zemi s Neptunem a dělám, co můžu, abych zůstal při vědomí. „Tak si to zkontrolujte. Proklikněte se normálně…,“ navádí mě anděl po telefonu do končin, kam jsem nikdy nezavítal.

Aha! Jé, to je moc pěkný! Tady se dají napsat klíčová slova, tady abstrakt a tady je prostor pro práci. Koukám nevěřícně asi patnáct minut po poslední možnosti odevzdání. Já tu práci dal do jinýho hrníčku! „Nahrajte to tam ještě jednou a jakmile vám zmizí upozornění, zavolejte mi,“ uklidňuje mě telefonická podpora. Bum! Prásk! Dash z rodiny Úžasňákových by na mě byl pyšný. Co by běžný člověk stihl za šest minut, mám za necelé tři. Vše vyplněno, upozornění zmizelo. „Dobrý den, tak je to tam. Fakt nevím, kde byl problém,“ zkušeně odvracím podezření jiným směrem. Vyjde to? Vyjde to? „Dobře, vidím, tak už se o to nemusíte starat,“ uklidňuje mě zázrakem paní z univerzity více než dvacet minut po termínu.

Po půlhodinové dávce přírodního adrenalinu se nevěřícně pokládám zpět do postele a pouštím pozastavený film. Neo zrovna vstává z mrtvých a zjišťuje, že dokáže vidět a ovládat Matrix. A já se cítím úplně stejně. Nejzásadnější kopanec měl však teprve přijít. Ale o tom příště.

Pokračování v článku Fejeton: Bakalářka byla sranda, státnice už ne

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Jeden komentář

  1. […] Příběh o bakalářské práci najdete v článku Fejeton: Jak jsem dal bakalářku do špatného hrníčku […]

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím